Zapisz się do newslettera!

Zapisz się na newsletter i otrzymuj darmową wiedzę o żeglowaniu

ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Gdzie wyjechać na żagle?

09 stycznia 2022

Żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing – Szczecin to idealne miasto, by rozwijać swoje pasje związane z wodą. Dostęp do jeziora, zalewu, bliskość morza, działalność Centrum Żeglarskiego i klubów żeglarskich – tu zarówno doświadczeni żeglarze, jak i dopiero stawiający pierwsze kroki znajdą coś dla siebie.

 

 

Nie od dziś wiadomo, że Szczecin ma możliwość, by z wody uczynić swoją mocną stronę. Tak jak Zakopane szczyci się górami, tak nasze miasto mogłoby z dumą chwalić się wodnymi atrakcjami. Piotr Owczarski żegluje od 1974 roku, a kajakarstwo zafascynowało go jeszcze pod koniec lat 60. XX wieku, kiedy wraz z ojcem wybierał się na wspólne kajakowe wycieczki. Zaszczepiona w młodości pasja do aktywności wodnych trwa do dziś, a na jego koncie znajdują się m.in. rejsy za koło polarne i szereg publikacji orazartykułów popularyzujących żeglarstwo czy kajakarstwo. – Szczecin, mając takie położenie i potencjał wodny może w przyszłości zostać wykreowany na stolicę żeglarstwa i sportów wodnych południowego Bałtyku. Wiele już się zmieniło w naszym mieście, wiele trzeba jednak jeszcze zrobić, aby to się do końca ziściło – komentuje Owczarski.

 

„Lepszego miejsca w Polsce nie ma”

Wystarczy popatrzeć na mapę. Ze Szczecina już po kilku godzinach żeglugi dopłyniemy do Lubczyny nad jeziorem Dąbie i dalej do Trzebieży, czy Nowego Warpna nad Zalewem Szczecińskim. W zasięgu ręki są akweny śródlądowe, zalewowe, Zatoka Pomorska, morze, a do wyboru mamy żeglugę po: jeziorze Dąbie, Zalewie Szczecińskim i Kamieńskim oraz cieśninę Piany i jej rozlewiska – Krumminer Wiek i Achterwasser. – To wszystko mamy w zasięgu ręki. Lepszego miejsca w Polsce nie ma – mówi Owczarski.

– Wypływając ze Szczecina, możemy dotrzeć zarówno do Darłowa i dalej do Gdańska, jak i na wyspę Rugię czy Bornholm. Warto spędzić tu urlop i powłóczyć się po zachodniopomorskich wodach. Tu nie ma tłoku jak na Mazurach, są ciche przystanie, dzikie plaże, niezwykłe krajobrazy i przestrzeń, aż po horyzont – dodaje Owczarski. – W Szczecinie możemy uprawiać w zasadzie wszystkie formy aktywności wodnej: żeglarstwo, windsurfing, kajakarstwo, wioślarstwo i inne.

 

Prawie każdy z nas może pożeglować. Przede wszystkim trzeba chcieć

Oczywiście przyda się również umiejętność pływania, a także odrobina siły fizycznej. Dobrze jest mieć patent żeglarski, ale można też korzystać z usług doświadczonych żeglarzy.

– Znam osoby, które nie umiały pływać, ale popływały kajakiem czy jachtem i od tego momentu otworzyły się na wodę – przyznaje Owczarski.

Choć są tacy, którzy lubią samotne rejsy, to żaglowanie najlepiej smakuje w towarzystwie rodziny, przyjaciół i znajomych. Kiedy razem spędza się czas na pokładzie, przygotowuje jedzenie, zmienia się przy sterze – takie wakacje umocnią więzi i zapewnią wyjątkowe wspomnienia.

Przygodę z żeglarstwem najlepiej zacząć od udziału w rejsie. Rejsy organizowane są między innymi przez Centrum Żeglarskie w Szczecinie i niektóre kluby żeglarskie.

Jeśli chodzi o inne wodne aktywności, na przykład kajakarstwo, to w Szczecinie i jego okolicy działa kilka prywatnych firm organizujących spływy kajakowe. Istnieje także wypożyczalnia kajaków w Centrum Żeglarskim w Szczecinie. Ta placówka co pewien czas organizuje także spływy kajakowe dla mieszkańców miast i regionu, np. w ramach Dni Odry.

 

 

Alternatywa dla plażowania

Żeglarstwo to bardzo ciekawa forma wypoczynku i wcale nie taka droga. Jak przekonuje Owczarski, wyczarterowanie łódki wraz z załogą na tygodniowy urlop w gronie przyjaciół to koszt porównywalny do wypoczynku nad morzem.

– Wyobraźmy sobie: 8 dni urlopu, wypływamy ze Szczecina, po dwóch dniach jesteśmy na Bornholmie, zawijamy do portu, zwiedzamy, wypożyczamy np. rowery. Potem płyniemy od portu do portu, po drodze wędkujemy, kąpiemy się w morzu. Ludzie wracają z takiego rejsu i pytają, kiedy kolejny, bo tak dobrze udało się im wypocząć, chcą to powtórzyć w następne wakacje – mówi Owczarski.

 

Rośnie nowe pokolenie wilków morskich

Nasz region i Szczecin mają dwie najstarsze imprezy regatowe w Polsce. Są to Międzynarodowe Regaty Jesienne o „Błękitną Wstęgę Jeziora Dąbie” odbywające się od 1949 roku. Drugie to Etapowe Regaty Turystyczne organizowane od 1952. Od wielu lat w Szczecin jest jednym ze współorganizatorów regat The Tall Ships Races, które są atrakcją dla mieszkańców i turystów. Widać, że miasto coraz bardziej chce wykorzystać swoje wodne położenie, co cieszy zwłaszcza młodych ludzi.

– Coraz więcej dzieci i młodzieży chce pływać. Najlepiej widać to na przykładzie Centrum Żeglarskiego, gdzie istnieją szkółki żeglarskie, żeglarskie sekcje turystyczne, sekcja windsurfingowa i kajakowa. Jest w nich kilkaset dzieci. Także niektóre kluby żeglarskie mają szkółki żeglarskie, jak choćby Yacht Klub Polski Szczecin, gdzie możemy zapisać na zajęcia żeglarskie nasze dzieci – przyznaje Owczarski. – To co przyciąga do wody, zwłaszcza młodych ludzi, to świat wartości. Żeglarstwo jest szkołą życia i charakteru, uczy wytrwałości, przyjaźni, dobrej pracy i pasji w tym co robimy. Pozwala nam na zdystansowanie się od naszego życia na lądzie.

 

Zobacz nasze produkty:

Czytaj więcej

20 stycznia 2022
Grupy żeglarzy decydujących się na czarter jachtu mogą liczyć u nas na wsparcie i pomoc na wszystkich etapach przygotowania rejsu, a także podczas jego trwania. Żeglarstwem zajmujemy się od wielu
20 stycznia 2022
Szczecin i jego okolice to raj dla wodniaków. Zarówno dla tych, którzy lubią się kąpać i pływać, jak i dla tych, którzy potrafią chwycić wiosła w dłonie albo wciągnąć żagiel
20 stycznia 2022
Czarter jachtów na Bałtyku, Zalewie Szczecińskim, Jeziorze Dąbie. Można zacząć czarter w Szczecinie, Trzebieży lub Świnoujściu. Jest to największy obszar żeglugowy w Polsce. Można go podzielić na cztery połączone ze